czwartek, 22 marca 2018

#FeedThemAll

Z przyjemnością przedstawiam kampanię "FEED THEM ALL" , poniższy tekst opracowany został przez organizatorki kampanii-mgr Z.Przekop i mgr Z.Zaczek. Trzymam kciuki za kampanię, zachęcam do czytania i popularyzowania.


Organizatorkami są dwie doktorantki tej uczelni mgr Zuzanna Przekop oraz mgr Zuzanna Zaczek. 



                Celem kampanii jest zwiększanie wiedzy i świadomości Polaków o tym, jak istotne jest żywienie ludzi chorych, jakie problemy mogą się z nim wiązać i jak sobie z nimi radzić. W tym roku będziemy promowały wiedzę na temat żywienia pozajelitowego. 


                Zwrócimy uwagę, jak pomóc chorym zmuszonym tak się odżywiać. Liczymy na to, że dzięki kampanii rozpocznie się otwarta dyskusja, która zainicjuje pozytywne zmiany w zakresie żywienia w chorobach w naszym kraju – mówi mgr Zuzanna Zaczek, dietetyk, współinicjatorka i współorganizatorka kampanii.


                Żywienie pozajelitowe nazywane jest również żywieniem parenteralnym. Jest to dostarczanie wszystkich niezbędnych do życia składników pokarmowych drogą dożylną. Tę formę żywienia stosuje się, gdy pacjent nie jest w stanie odżywiać się drogą fizjologiczną albo gdy takie odżywianie jest niewystarczające. Żywienie pozajelitowe stanowi terapię ratującą pacjentów przed niedożywieniem i śmiercią głodową. Jest kolejnym kamieniem milowym w medycynie obok szczepień, antybiotyków i nowoczesnej diagnostyki.


               W przebiegu jakich chorób i stanów stosuje się żywienie pozajelitowe? To między innymi:• zespół krótkiego jelita (Short Bowel Syndrome, SBS),• nowotwory przewodu pokarmowego,• nieswoiste zapalne choroby jelit (choroba Leśniewskiego-Crohna, Wrzodziejące ZapalenieJelita Grubego),• powikłania pooperacyjne,• przetoki układu pokarmowego,• zaawansowane przypadki Anorexia Nervosa,• niedożywienie w wyniku innych chorób albo w okresie okołooperacyjnym,• terminalne stadium choroby nowotworowej,• wrodzone wady anatomiczne w obrębie przewodu pokarmowego,• rozległe oparzenia, zwłaszcza układu pokarmowego,

Żywienie pozajelitowe w warunkach domowych stosuje się, gdy pacjent nie wymaga dalszej hospitalizacji, a stan jego zdrowia pozwala na bezpieczne żywienie w domu, bez konieczności stałej opieki lekarskiej. Chory musi mieć jako drogę żywienia założony długoterminowy cewnik centralny-zwykle jest to cewnik tunelizowany. Konieczne jest również przeszkolenie chorego albo kogoś z rodziny w zakresie żywienia pozajelitowego.


"Żywienie pozajelitowe w warunkach domowych może być stosowane długoterminowo. Mieszaninę żywieniową podaje się przez cewnik permanentny. Cewnik zakłada się na sali operacyjnej w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu i wprowadzeniu do żywienia pacjent może wrócić do domu -  wyjaśnia dr hab. Jacek Sobocki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Żywienia Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego"


Refundowana przez NFZ metoda podawania mieszaniny żywieniowej trwa ok. 14-20 godzin dziennie. W ramach refundacji pacjenci otrzymują preparaty i sprzęty niezbędne do przygotowania i podaży mieszaniny przez kroplówkę. Oznacza to jednak przykucie pacjenta do stojaka na kilkanaście godzin dziennie i wykluczenie go z życia zawodowego i społecznego. Istnieją jednak specjalne pompy infuzyjne, które regulują tempo podaży pokarmu – dzięki nim można umieścić worek z mieszaniną w specjalnym plecaku i zyskać mobilność. Dorosłym pacjentom nie refunduje się pomp, a koszt jednej to około 3 tysiące złotych. Należy pamiętać, że do ceny samej pompy dochodzi koszt zakupu dostosowanych do niej worków i aparatów (drenów łączących worek z cewnikiem). Worki i aparaty są jednorazowe, a więc codziennie należy wykorzystać nowy zestaw, którego koszt to około 20 zł.


Pacjenci zakwalifikowani do żywienia pozajelitowego w domu są objęci opieką poradni żywienia. W skład takiej poradni wchodzą lekarze, wykwalifikowane pielęgniarki żywieniowe, dietetyk, psycholog.


Pomysł na organizację Kampanii wyniknął ze świadomości, że jakość życia pacjentów żywionych pozajelitowo można stosunkowo łatwo poprawić. Naszą misją, jest zwiększenie świadomości Polaków na temat istnienia takiej procedury. Kluczowym elementem kampanii będą publikowane w mediach społecznościowych (Instagram, Facebook) filmiki pokazujące w sposób przystępny różne aspekty związane z żywieniem pozajelitowym.  Wystąpią w nich wykwalifikowani dietetycy, lekarze, pielęgniarki, pacjenci oraz znani artyści i osoby publiczne. Zebrane fundusze zostaną przekazane Fundacji Linia Życia, wspierającej pacjentów żywionych pozajelitowo. Środki zostaną wykorzystane na zakup pomp do żywienia pozajelitowego oraz niezbędnego do ich wykorzystania sprzętu, czyli aparatów, worków, plecaków – dodaje mgr Zuzanna Przekop, dietetyk, współinicjatorka i współorganizatorka kampanii.


Serdecznie zachęcam do śledzenia Kampanii na jej profilach społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/KampaniaFeedThemAll/
Instagram: www.instagram.com/kampania_feedthemallYouTube:  https://www.youtube.com/channel/UC1u7QDmnjsGOSy9F28UB_sgoraz na stronie www.feedthemall.pl





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz