sobota, 7 listopada 2015

Co to jest niedożywienie?

Niedożywienie jest to stan w którym ludzki organizm nie otrzymuje z pożywieniem odpowiedniej ilości składników odżywczych- niezbędnej  w zdrowiu i chorobie . 
Prowadzi  ono do niedoborów pokarmowych i niedożywienia, które negatywnie wpływa  na zdrowie psychiczne i fizyczne,
Niezamierzona utrata masy ciała  prowadzi do: osłabienia, zmęczenia, utraty sił, zaniku mięśni, osłabienia funkcji immunologicznych (zwiększa się skłonności do zakażeń, upośledza gojenie ran),niedokrwistości, osteoporozy i stanów depresyjnych. 

Niedożywiony pacjent ma za mało sił by szybko i bez powikłań odzyskać siły po zabiegu chirurgicznym, urazie, złamaniu. Skraca się czas i jakość jego życia.

Uwaga! Osoby otyłe odżywiające się nieprawidłowo mogą mieś niedobory wielu składników odżywczych. Można być otyłym i niedożywionym jednocześnie. Szybkie chudniecie  u otyłych, szczególnie w stanie ciężkiej choroby jest często przyczyną niedożywienia białkowego. 

Kiedy mogą wystąpić problemy z jedzeniem i niedożywienie?

Wiele jednostek chorobowych sprzyja niezamierzonemu chudnięciu. Szczególnie w tych sytuacjach trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie do choroby żywienie. Bardzo często można zapobiec lub leczyć redukcję masy ciała.

Stany, w których często występuje chudnięcie to między innymi:
  • głodzenie w przebiegu ciężkiej choroby
  • choroba nowotworowa i jej leczenie (radioterapia,chemioterapia|)
  • choroby przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa, stany po resekcji żołądka, choroby trzustki, przewlekłe zapalenia jelit)
  • choroba trzewna
  • choroby neurologiczne z zaburzeniami połykania
  • przewlekłe choroby płuc i układu krążenia
  • stany po ciężkich zabiegach operacyjnych
  • psychogenne zaburzenia odżywienia
  • ubytki uzębienia i zapalenia dziąseł powodujące problemy z gryzieniem
  • przewlekłe choroby nerek, dializoterapia
  • AIDS


Osłabieniu apetytu sprzyja wiele leków, a także zażywanie leków w nadmiarze.

Niedożywienie jest chorobą!!!!

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że przedłużające się niedostarczanie choćby jednego ze składników odżywczych  lub głodzenie powoduje niedożywienie organizmu, które ma  drastyczne konsekwencje.
Prawidłowe odżywianie w takich przypadkach może uratować życie.

Właściwe odżywienie organizmu chorego, niezależnie od jednostki chorobowej umożliwia uzyskanie dobrych efektów terapii.

Niedożywienie to skutek dłużej trwającego niedoboru pożywienia (różnego stopnia głodzenia). Brak składników odżywczych: białek, tłuszczów, węglowodanów, mikro i makroelementów wpływa negatywnie na stan wszystkich narządów i układów. Niedożywienie jest schorzeniem ogólnoustrojowym.

Niedożywienie występuje w różnych sytuacjach.
8-10% ambulatoryjnych chorych i  30% -40% chorych hospitalizowanych cierpi z powodu tej choroby.
75% pacjentów cierpiących z powodu terminalnej fazy choroby nowotworowej umiera z objawami niedożywienia.
Trzeba pamiętać,że w różnym czasie, w zależności od stopnia niedoboru pożywienia (w stosunku do zapotrzebowania metabolicznego) organizm 
 chorego „zjada” tkankę tłuszczową, mięśnie i pozostałe tkanki.  Dochodzi do zmian we wszystkich tkankach i narządach, spada odporność, wydolność fizyczna, upośledzeniu ulega gojenie ran, funkcje naprawcze. Pojawia się zmęczenie, chorzy marzną, są podatni na zakażenia, załamania, powikłania leczenia różnych chorób, w tym powikłania pooperacyjne.

Niedożywienie zawsze wymaga leczenia poprzez modyfikację jadłospisu, włączenie do diety odzywek lub zastosowanie leczenie żywieniowego.Jeżeli choroba uniemożliwia żywienie naturalne, to często należy wzmocnić organizm stosując żywność specjalistyczną - tak zwaną żywność sztuczną. Dziedzina medycyny zajmująca się między innymi żywieniem sztucznym to żywienie kliniczne.Leczenie żywieniowe  osób niedożywionych  jest możliwe w trakcie hospitalizacji, jak i podczas opieki domowej.