sobota, 14 listopada 2015

Leczenie niedożywienia

Naturalnym sposobem żywienia człowieka  jest  jedzenie naturalne. Jeśli to tylko możliwe staramy się zalecać niedożywionym pacjentom modyfikacje posiłków, tak by zwiększyć ilość przyjmowanego jedzenia. Niestety wielu chorych  ze względu na swój wiek, schorzenia,niepełnosprawność  nie jest w stanie zjeść i wchłonąć odpowiedniej ilości składników odżywczych. W takich przypadkach stosowane jest leczenie żywieniowe.
 Leczenie żywieniowe (zgodnie z definicją Standardów Polskiego Towarzystwa Żywienia Poza i Dojelitowego) to  podaż energii, białka, elektrolitów, pierwiastków śladowych  i witamin w płynach dożylnych lub w dietach przemysłowych, tym chorym, którzy nie mogą być żywieni w sposób naturalny (dietą i drogą naturalną) ze względu na charakter choroby podstawowej lub wtórne do choroby podstawowej wyniszczenie . 
Do metod leczenia żywieniowego należą:
-żywienie dojelitowe
-żywienie pozajelitowe
-doustna suplementacja pokarmowa


Doustna suplementacja pokarmowa  (DSP,ONS)-polega na stosowaniu doustnym specjalnych odżywek-diet przemysłowych.
Wbrew powszechnie panującej opinii, stosowanie odżywek nie jest proste. Jest kilkadziesiąt preparatów, które stosujemy w różnych jednostkach chorobowych.
Odżywki mają postać płynu, proszku, lub gotowych pokarmów o różnej konsystencji.



Żywienie dojelitowe to tak zwane  sztuczne żywienie drogą przewodu pokarmowego (żywienie enteralne, EN – enteral feeding). W tej metodzie leczenia preparat odżywczy (dieta przemysłowa) podawany jest zwykle z pominięciem drogi doustnej, wytworzoną sztuczną drogą (przez zgłębnik wprowadzony przez jamę nosową lub przetokę odżywczą wykonaną na żołądku, dwunastnicy, jelicie cienkim) 
Dieta przemysłowa – preparat żywieniowy stosowany w celach leczniczych w żywieniu enteralnym lub jako suplement pokarmowy w doustnej suplementacji pokarmowej. Jest wytwarzana przemysłowo, sterylnie, ma ściśle określony skład i musi być dawkowana zgodnie z zaleceniami lekarza.

Żywienie pozajelitowe
Żywienie pozajelitowe (ŻP, parenteral feeding-TPN) prowadzone jest drogą dożylną z ominięciem układu pokarmowego wtedy, gdy żywienie drogą przewodu pokarmowego jest niemożliwe, przeciwwskazane lub niewystarczające. Jest to podaż energii, białka, elektrolitów, pierwiastków śladowych i witamin w mieszaninach odżywczych drogą parenteralną, tym chorym, którzy nie mogą być żywieni w sposób naturalny ze względu na charakter choroby podstawowej lub wtórne do choroby podstawowej wyniszczenie. Pacjenci żywie pozajelitowo otrzymują mieszaninę odżywczą dożylnie.


Tekst i zdjęcia chronione są prawem autorskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz